Ian has logged 509 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
★★
Edit this entry  
31
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Saturday Night

Mr. Saturday Night

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
DMX: Don't Try to Understand

DMX: Don't Try to Understand

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jagged

Jagged

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Ghost Story for Christmas: The Mezzotint

A Ghost Story for Christmas: The Mezzotint

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Landscapers

Landscapers

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Capote

Capote

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
Read the review Edit this entry  
04
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry