Ian has logged 49 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daylight

Daylight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
For Love of the Game

For Love of the Game

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Crime of the Century

The Crime of the Century

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocky V

Rocky V

1990
×
Edit this entry  
08
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harper

Harper

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry