iana has logged 38 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Permanent Record

Permanent Record

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
One Step Away

One Step Away

1985
×
Edit this entry  
26
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Greta

Greta

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Native Son

Native Son

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
iBoy

iBoy

2017
×
Edit this entry  
11
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Palindromes

Palindromes

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
On the Road

On the Road

2012
×
★★
Edit this entry  
08
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★
Edit this entry  
04
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lot in Sodom

Lot in Sodom

1933
×
Edit this entry  
02
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Edit this entry  
02
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry