ian has logged 376 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
20
In the Absence

In the Absence

2018
×
★½
Edit this entry  
19
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Edit this entry  
17
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ant Head

Ant Head

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Disc of Sorrow Is Installed

The Disc of Sorrow Is Installed

2002
×
Edit this entry  
15
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
15
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
Edit this entry  
13
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Collapse of The Soviet Union

The Collapse of The Soviet Union

2006
×
★★
Edit this entry  
28
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Making The Irishman

Making The Irishman

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Kes

Kes

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
26
21-87

21-87

1963
×
★★½
Edit this entry  
25
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
The White Helmets

The White Helmets

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
American Factory: A Conversation with the Obamas

American Factory: A Conversation with the Obamas

2019
×
Edit this entry  
24
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Cordillera of Dreams

The Cordillera of Dreams

2019
×
Edit this entry  
19
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Edit this entry  
09
SlavojZizek: The Reality of the Virtual

SlavojZizek: The Reality of the Virtual

2004
×
★★½
Edit this entry  
09
Thou Shalt Love thy Symptom as Thyself

Thou Shalt Love thy Symptom as Thyself

1996
×
★★½
Edit this entry  
09
Žižek!

Žižek!

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Battle of Chile: Part III

The Battle of Chile: Part III

1979
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Battle of Chile: Part II

The Battle of Chile: Part II

1976
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Battle of Chile: Part I

The Battle of Chile: Part I

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pan 1

Pan 1

1974
×
Edit this entry  
29
Pan 0

Pan 0

1974
×
Edit this entry  
28
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry