Ian O'Brien has logged 346 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
True Grit

True Grit

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
P2

P2

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Exorcism

The Last Exorcism

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Employee of the Month

Employee of the Month

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry