Ian O'Brien has logged 41 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pest

Pest

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Upside

The Upside

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Greta

Greta

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Lord of War

Lord of War

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
Edit this entry  
25
Snatch

Snatch

2000
×
Read the review Edit this entry  
25
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
Edit this entry  
24
Final Destination

Final Destination

2000
×
Read prior review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
Read the review Edit this entry  
18
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
Edit this entry  
17
Just Friends

Just Friends

2005
×
Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
Read prior review Edit this entry  
16
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Book

Green Book

2018
×
Edit this entry  
14
Waffles

Waffles

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Waffles

Waffles

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

2011
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
John Carter

John Carter

2012
×
★★½
Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry