amanda<3 has logged 44 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Man

Little Man

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Furious Pete Intro

Furious Pete Intro

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★
Edit this entry  
20
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tim Allen: Men Are Pigs

Tim Allen: Men Are Pigs

1990
×
½
Edit this entry  
15
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blonde Cobra

Blonde Cobra

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Milk

Milk

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry