Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Citizen Kitano

Citizen Kitano

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★½
Edit this entry  
29
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Come, Sweet Death

Come, Sweet Death

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Life Is a Miracle

Life Is a Miracle

2004
×
★★½
Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Black Report

Black Report

1963
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
Black Test Car

Black Test Car

1962
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hopscotch

Hopscotch

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1960
×
★★
Edit this entry  
16
Othello

Othello

1951
×
★★★
Edit this entry  
15
Outrage Coda

Outrage Coda

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★
Edit this entry  
15
Outrage Beyond

Outrage Beyond

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
★★
Edit this entry  
13
Outrage

Outrage

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★★
Edit this entry  
11
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ju Dou

Ju Dou

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Intentions of Murder

Intentions of Murder

1964
×
★★★½
Edit this entry  
08
We Have a Pope

We Have a Pope

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
Chess Fever

Chess Fever

1925
×
★★★½
Edit this entry  
06
Holiday

Holiday

2018
×
★★
Edit this entry  
05
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★
Edit this entry  
31
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Straightforward Boy

A Straightforward Boy

1929
×
★★
Edit this entry  
30
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★
Edit this entry  
27
Daughter of the Nile

Daughter of the Nile

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Basquiat

Basquiat

1996
×
★★½
Edit this entry  
26
The Boys from Fengkuei

The Boys from Fengkuei

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
Like Grains of Sand

Like Grains of Sand

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Forest of Love: Deep Cut

The Forest of Love: Deep Cut

2020
×
★★
Read the review Edit this entry