Sort by

ichibata has logged 366 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Pier

Red Pier

1958
×
★★★
Edit this entry  
29
For My Crushed Right Eye

For My Crushed Right Eye

1969
×
★★
Edit this entry  
29
Lights in the Dusk

Lights in the Dusk

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★½
Edit this entry  
28
Hyenas

Hyenas

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★
Edit this entry  
26
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Going My Home

Going My Home

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Sakura no Ki ni Narou

Sakura no Ki ni Narou

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★
Edit this entry  
18
Stamp Fantasia

Stamp Fantasia

1961
×
★★
Edit this entry  
18
Woman in Chains

Woman in Chains

1968
×
★★★★
Edit this entry  
18
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Scandal

Scandal

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Rite

The Rite

1969
×
★★★
Edit this entry  
08
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Those of the Treetops and Heaven

Those of the Treetops and Heaven

2015
×
Edit this entry  
05
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
★★
Edit this entry  
03
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Pictures of the Lost Word

Pictures of the Lost Word

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Flirtatious Woman

A Flirtatious Woman

1955
×
★½
Edit this entry  
02
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
★½
Edit this entry  
02
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★
Edit this entry