Sort by

ichibata has logged 67 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★½
Edit this entry  
30
Shades of Safflower-dyed Celluloid

Shades of Safflower-dyed Celluloid

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The God Crippled With One Leg

The God Crippled With One Leg

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Seduction of Mimi

The Seduction of Mimi

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★½
Edit this entry  
27
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★
Edit this entry  
26
Boy

Boy

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★
Edit this entry  
25
Le Déjeuner du Chat

Le Déjeuner du Chat

1895
×
★★
Edit this entry  
25
Woman of Rumor

Woman of Rumor

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Toothful Smile

A Toothful Smile

1957
×
★★★
Edit this entry  
24
An Education

An Education

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
Ema

Ema

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deep Gold

Deep Gold

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
What We Wanted

What We Wanted

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vital

Vital

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Der Eisenrost ‎– The Law of Causality

Der Eisenrost ‎– The Law of Causality

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Gondora

Gondora

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Young Person's Guide to Cinema

Young Person's Guide to Cinema

1974
×
★½
Edit this entry  
20
Endlich ist es Frühling

Endlich ist es Frühling

2005
×
Edit this entry  
20
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rock'n Roll

Rock'n Roll

2017
×
★★
Edit this entry  
20
A Limousine the Colour of Midsummer's Eve

A Limousine the Colour of Midsummer's Eve

1981
×
★★★
Edit this entry  
19
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★
Edit this entry  
19
Camouflage

Camouflage

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
In Our Time

In Our Time

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Zone

Zone

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fe

Fe

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Shakti

Shakti

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Glory to the Filmmaker!

Glory to the Filmmaker!

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★
Edit this entry  
15
Waiting Women

Waiting Women

1952
×
★★★½
Edit this entry  
13
'E'

'E'

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
Audition

Audition

1999
×
★★½
Edit this entry  
13
Gerorisuto

Gerorisuto

1986
×
★½
Edit this entry  
13
Youth

Youth

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Edit this entry