• Strangers on a Train

    ★★★★

  • Miss Oyu

    ★★½

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • Day of the Fight

    ★½

  • Isabelle aux Dombes

    ★★

  • Variety Lights

    ★★½

  • Harvey

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★½

  • Story of a Love Affair

    ★★★

  • La Ronde

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Night and the City

    ★★½

  • Scandal

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★★½

  • Song of Love

    ★★★

  • Stray Dog

    ★★★★

  • White Heat

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★½

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★★½

  • Cossacks of the Kuban

    ★★★½

  • Jour de Fête

    ★★★

  • The Quiet Duel

    ★★★½

  • A Hometown in Heart

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Port of Call

    ★★½

  • Rope

    ★★★★½

  • Red River

    ★★★½

  • The Red Shoes

    ★★½

  • Key Largo

    ★★½

  • Letter from an Unknown Woman

    ★★★½

  • Drunken Angel

    ★★★★½

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★

  • The Paradine Case

    ★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★

  • Antoine and Antoinette

    ★★★½

  • Dark Passage

    ★★½

  • Brute Force

    ★★★★

  • Miracle on 34th Street

    ★½

  • Monsieur Verdoux

    ★★★½

  • Odd Man Out

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★

  • My Darling Clementine

    ★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★½

  • The Big Sleep

    ★★★½

  • Notorious

    ★★★★

  • The Stranger

    ★★★½

  • The Postman Always Rings Twice

    ★★½

  • Gilda

    ★★½

  • Tomorrow Is Forever

    ★★★

  • The Vampire

    ★★★

  • Scarlet Street

    ★★★½

  • Leave Her to Heaven

    ★★½

  • The Lost Weekend

    ★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★½

  • Detour

    ★★

  • Spellbound

    ★★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★

  • Dead of Night

    ★★★★

  • No Sail

    ★½

  • Children of Paradise

    ★★★★

  • Murder, My Sweet

    ★★★

  • To Have and Have Not

    ★★½

  • Laura

    ★★★½

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Ministry of Fear

    ★★★★½

  • The Punch Bowl

    ★★★½

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★½

  • Education for Death

    ★★★★