• Creed

    ★½

  • The Big Short

    ★½

  • Tomorrow

    ★★★★

  • The Last Panthers

    ★★

  • Spectre

    ★★

  • The Peanuts Movie

    ★★★

  • Experimenter

    ★★★½

  • Bridge of Spies

    ★★★

  • Suburra

    ★★★½

  • Junun

    ★★★★

  • A Good American

    ★★★★

  • Evolution

    ★★★★

  • High-Rise

    ★½

  • Born to Be Blue

    ★★½

  • Maggie's Plan

    ★★½

  • Trumbo

    ★★½

  • The Martian

    ★★★

  • Where to Invade Next

    ★★★

  • Demolition

    ★★★

  • Steve Jobs

    ★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • The Fits

    ★★★½

  • Room

    ★★

  • Suffragette

    ★★★½

  • Anomalisa

    ★★★

  • Black Mass

    ★★½

  • De Djess

    ★★

  • Everest

    ★★½

  • Show Me a Hero

    ★★★½

  • Happy Hour

    ★★★★

  • Chevalier

    ★★★½

  • Straight Outta Compton

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★½

  • Irrational Man

    ★★★½

  • The Boy and the Beast

    ★★★½

  • Tikkun

    ★★★½

  • Microbe and Gasoline

    ★★½

  • The Lobster

    ★★★½

  • Shades of Safflower-dyed Celluloid

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★½

  • Entourage

    ★½

  • The Little Prince

    ★★★

  • The Treasure

    ★★★½

  • Youth

    ★½

  • Love

    ★★★½

  • Mustang

    ★★★★

  • Sicario

    ★★½

  • Carol

    ★★★½

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★

  • Our Little Sister

    ★★★★½

  • Tomorrowland

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★

  • Ryuzo and the Seven Henchmen

    ★★½

  • Rain the Color of Blue with a Little Red in It

    ★★★

  • Far from the Madding Crowd

    ★★½

  • Those of the Treetops and Heaven

  • Southpaw

    ★★½

  • Woman in Gold

    ★★½

  • Deep Web

    ★★½

  • Trainwreck

    ★½

  • Life Eternal

    ★★★½

  • Frozen Fever

    ★½

  • As We Were Dreaming

    ★★★½

  • Knight of Cups

    ★★★★

  • Victoria

    ★★★★½

  • Taxi

    ★★★

  • Brooklyn

    ★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★

  • Mistress America

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★★

  • The End of the Tour

    ★★★★

  • Everything Will Be Okay

    ★★★