• Kingsman: The Secret Service

    ★½

  • Paddington

  • Selma

    ★★★

  • Interstellar

    ★★½

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★½

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • John Wick

    ★½

  • Fury

    ★★½

  • Citizenfour

    ★★★½

  • St. Vincent

    ★★★

  • Inherent Vice

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Pride

    ★★★

  • Pawn Sacrifice

    ★★½

  • Still Alice

    ★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • Song of the Sea

    ★★½

  • While We're Young

    ★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Reality

    ★★★★

  • Predestination

    ★★★½

  • The Kidnapping of Michel Houellebecq

    ★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Wild Tales

    ½

  • Red Army

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★

  • Lucy

    ★★½

  • Magic in the Moonlight

    ★★½

  • When Marnie Was There

    ★★

  • I Origins

    ★★★

  • Twin Peaks: The Missing Pieces

    ★★

  • For Some Inexplicable Reason

    ★★★½

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★

  • Leviathan

    ★★★★

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★

  • Mommy

    ★★★½

  • Mercuriales

    ★★★

  • Force Majeure

    ★★★★

  • It Follows

    ★★

  • Winter Sleep

    ★★★

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★½

  • Girlhood

    ★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★½

  • Ping Pong the Animation

    ★★★★½

  • Deep Gold

    ★★★½

  • Chef

    ★★

  • The Second Game

    ★★★½

  • The Dark Valley

    ★★★½

  • Love Is Strange

    ★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★½

  • The Monuments Men

    ★★★½

  • The Raid 2

    ★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★

  • A Most Wanted Man

    ★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • Wish I Was Here

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★

  • Und in der Mitte, da sind wir

    ★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★½

  • Wrong Cops

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • American Hustle

    ★★½

  • Lenny Cooke

    ★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★

  • Come Worry with Us!

    ★★½

  • Frozen

    ★★½

  • Patema Inverted

    ★★★