• Ida

    ★★★½

  • Saving Mr. Banks

    ★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★

  • Tangerines

    ★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Captain Phillips

    ★★½

  • Why Don't You Play in Hell?

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★½

  • Tom at the Farm

    ★★★

  • Locke

    ★★★½

  • Rush

    ★★★★

  • Philomena

    ★★½

  • Jodorowsky's Dune

    ★★½

  • Prisoners

    ★★★½

  • Under the Skin

    ★½

  • Gravity

    ★★★

  • All Is Lost

    ★★★★

  • About Time

    ★★½

  • Snowpiercer

    ★★★

  • Don Jon

    ★★

  • Blue Jasmine

    ★½

  • The Wind Rises

    ★★½

  • Hunt vs Lauda: F1's Greatest Racing Rivals

    ★★★½

  • The World's End

    ★★★½

  • Doll

    ★★

  • Our Vinyl Weighs a Ton: This Is Stones Throw Records

    ★★★½

  • Despicable Me 2

    ★★½

  • Monsters University

    ★★★½

  • Now You See Me

    ★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★

  • Nebraska

    ★★★½

  • Only God Forgives

    ★★★★

  • The Great Beauty

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★

  • Like Father, Like Son

    ★★★½

  • The Dance of Reality

    ★★★

  • A Touch of Sin

    ★★★½

  • Star Trek Into Darkness

    ★★½

  • 42

    ★★★

  • Upstream Color

    ★★★½

  • Beautiful New Bay Area Project

    ★½

  • Short Term 12

    ★★★★

  • Nobody's Daughter Haewon

    ★★½

  • Hard to Be a God

    ★★★

  • Stoker

    ★★★

  • Before Midnight

    ★★★★

  • Fruitvale Station

    ★★★

  • The Best Offer

    ★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★½

  • Ernest & Celestine

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★½

  • Life of Pi

    ★½

  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

    ★★½

  • Drug War

    ★★★★

  • Lincoln

    ★★★

  • Augustine

    ★★★½

  • Solipsist

    ★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★½

  • Cloud Atlas

    ★★★

  • Skyfall

    ★★★

  • Argo

    ★★★½

  • Going My Home

    ★★★

  • Looper

    ★★★★

  • End of Watch

    ★★½

  • Dissimilated Vision

    ★★★½

  • Like Someone in Love

    ★★★★

  • Disconnect

    ★★★

  • The Impossible

    ★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★½