Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • Winter Sleep

  Winter Sleep

  ★★★★

  “Her sabah cesedimi ensesinden tutup ayağa dikmek, sonra ondan önünde duran günü nerdeyse başına silah dayanmışçasına yaşamasını istemek, ne kötü bilsen... Kaygılar sabahları başlıyor. Sabah, yoğun bir aydınlık, beyaz bir körlük... Yüzlerce gözün önünde çırılçıplak kalmak gibi bir şey...
  İstiyorum ki bu gece- ya da herhangi bir gece- hiç bitmesin. Bu yağmur hiç dinmesin. Ve sen, dalıp gittiğin karanlıkta sinemanı seyredip dur. Ben hep içimde, inimde kalayım, vahşi bir hayvan gibi... Ucunda yazlar olmayan uzun kış uykularına dalayım...”

 • Innocence

  Innocence

  ★★★★

  Yeniliyorum zeki abi, hep yeniliyorum hatta her seferinde bir öncekinden de iyi yeniliyorum; ama yine olmuyor.

Popular reviews

More
 • Time to Love

  Time to Love

  ★★★★

  “+ Resminle benim aramdaki bir durum, seni ilgilendirmez. Ben senin resmine aşığım.
  - İyi ama aşık olduğun resim benim resmim. İşte ben de buradayım, söyleyeceklerini dinlemeye geldim.
  + Resmin sen değilsin ki. Resmin benim dünyama ait bir şey. Ben seni değil resmini tanıyorum. Belki sen benim bütün güzel düşüncelerimi yıkarsın.
  - Bu davranışların bir korkudan ileri geliyor.
  + Evet. Bu korku sevdiğim bir şeye ebediyen sahip olmak için çekilen bir korku. Ben senin resmine değil de, sana aşık olsaydım ne olacaktı? Belki bir kere bile bakmayacaktın yüzüme. Belki de alay edecektin sevgimle. Halbuki resmin bana dostça bakıyor. Ve ebediyen bakacak.”

 • Possession

  Possession

  ★★★★★

  Fransızca'dan Türkçe'ye 'sahip olmak' olarak çevrilen ve filmin adını aldığı possession kelimesi, Arapçalaşmış Türkçe'de 'malik olmak' şeklinde ele alınır. Bu ele alınış şekli bana göre sahiplikten daha anlamlı olacak; çünkü Arapça'da malik kelimesinin kökeni mülktür ve bu mülk kesinlikle insanlar için kullanılamaz, eşya hukuku üzerine kuruludur. Yani siz bir kadına, erkeğe veya çocuğa mülkünüzmüş gibi malik olamazsınız. Aynı zamanda Arap inanışına göre, ilahi bir varlığın insanlar ile cinsel ilişkiye girmesi filmin adını aldığı possession kelimesinin 'posesyon' halidir. Yalnızca filmin isim…