Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Redacted

Redacted

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Nobody's Fool

Nobody's Fool

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Wedding Party

The Wedding Party

1969
×
★★★½
Edit this entry  
09
X-15

X-15

1961
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
King: A Filmed Record... Montgomery to Memphis

King: A Filmed Record... Montgomery to Memphis

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dickie Roberts: Former Child Star

Dickie Roberts: Former Child Star

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Locked Down

Locked Down

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rohmer in Paris

Rohmer in Paris

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Group

The Group

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Assassins

Assassins

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
I'm Gonna Git You Sucka

I'm Gonna Git You Sucka

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★★
Edit this entry  
31
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★
Edit this entry  
30
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
July Tales

July Tales

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Escape

Escape

1948
×
★★★★
Edit this entry  
28
Van Gogh

Van Gogh

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
28
36

36

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Yossi

Yossi

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Autobiography of a Princess

Autobiography of a Princess

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Showdown in Little Tokyo

Showdown in Little Tokyo

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ten Minutes Older: The Cello

Ten Minutes Older: The Cello

2002
×
★★½
Edit this entry  
26
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Legend of Destruction

Legend of Destruction

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ushpizin

Ushpizin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★★½
Edit this entry