Sophie has logged 26 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
★★
Edit this entry  
24
ChickenHawk

ChickenHawk

1994
×
Edit this entry  
23
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rango

Rango

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Murder on the Home Front

Murder on the Home Front

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Salting the Battlefield

Salting the Battlefield

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Turks & Caicos

Turks & Caicos

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Page Eight

Page Eight

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Edit this entry  
03
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ewoks: The Battle for Endor

Ewoks: The Battle for Endor

1985
×
★★★
Edit this entry  
03
Machete

Machete

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Edit this entry