• Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • The Bachelor and the Bobby-Soxer

    ★★★★

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Gilda

    ★★★½

  • Scarlet Street

    ★★★★

  • Blithe Spirit

    ★★★★

  • National Velvet

    ★★★½

  • You Were Never Lovelier

    ★★★★

  • I Married a Witch

    ★★★★

  • Holiday Inn

    ★★★

  • You'll Never Get Rich

    ★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • Anne of Windy Poplars

    ★★★½

  • My Favorite Wife

    ★★★★

  • Blondie on a Budget

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★

  • Carefree

    ★★★½

  • Pygmalion

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Shall We Dance

    ★★★★

  • Maria Marten, or The Murder in the Red Barn

    ★★★

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★★

  • Follow the Fleet

    ★★★★

  • Top Hat

    ★★★½

  • Anne of Green Gables

    ★★★½

  • Of Human Bondage

    ★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★½

  • M

    ★★★★★

  • The Bad Sister

    ★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • A Trip to the Moon