Devanshu has logged 318 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★½
Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★½
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
17
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Edit this entry