• Monterey Pop

  • OffOn

  • Windy Day

  • The Jungle Book

    ★★★

  • Dinosaur's Hill

    ★★★

  • Fictitious Anacin Commercial

    ★★

  • 7362

  • Amphetamine

    ★★★

  • The Face of Another

  • The Flicker

    ★★★

  • My Green Crocodile

    ★★★

  • Two

  • Dark Night, Calcutta

  • Mothlight

    ★★★

  • Little Stabs at Happiness

    ★★★★

  • The House Is Black

  • Harakiri

  • Critique of Separation

    ★★★

  • The Day Shall Dawn

  • The Very Eye of Night

    ★★★★

  • A Chairy Tale

    ★★★★

  • Here and There

    ★★★★

  • Cineforms

    ★★★

  • A to Z

    ★★★★

  • The Red Balloon

  • Momma Don't Allow

    ★★★

  • The Wonder Ring

    ★★★

  • Pather Panchali

  • Seven Samurai

  • A Portrait of Ga

  • Neighbours

  • Ensemble for Somnambulists

  • Cinderella

    ★★★

  • Song of Love

  • Meditation on Violence

    ★★★

  • Medusa

    ★★★

  • The Private Life of a Cat

  • Ritual in Transfigured Time

  • A Study in Choreography for Camera

    ★★★

  • Witch's Cradle

    ★★★★

  • At Land

  • Meshes of the Afternoon

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★

  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

    ★★★

  • The Robber Kitten

    ★★★

  • A Day After a Hundred Years

    ★★★★

  • Siam to Korea

  • Un Chien Andalou

  • Two Knights of Vaudeville

    ★★★★

  • The Cameraman's Revenge

    ★★★★

  • Banks of the Nile

    ★★★

  • The Cricket on the Hearth

    ★★★

  • The Drunkard's Reformation

    ★★★

  • Edgar Allan Poe

    ★★★

  • Le déjeuner de minet

    ★★★

  • A Trip to the Moon

  • Joan of Arc

    ★★★★

  • Snowball Fight

  • Hyde Park Corner

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★★

  • Roundhay Garden Scene

    ★★★

  • The Kiss

    ★★★★

  • Sallie Gardner at a Gallop

    ★★★★

  • The Musician Monkey

    ★★★

  • Passage of Venus

  • What the Fields Remember

    ★★★★

  • One

    ★★

  • Early 12 New York Song