IIHA has written 60 reviews for films rated ★★★★½ .

  • CODA

    CODA

    ★★★★½

    Even better the second time around.

  • Pain and Glory

    Pain and Glory

    ★★★★½

    Had to watch this following Parallel Mothers to remind myself of Almodóvar's brilliance.

  • Passing

    Passing

    ★★★★½

    This is an extraordinary gem. It is hard to believe this is Hall's first feature. So many haunting and delicate choices. The cinematography adds so much to the story, drawing you into Irene's inner world so effortlessly. The score is also so beautifully woven into the films gentle pace. And Thompson and Negga are masters of saying everything without saying a word. Easily one of my favorite films of 2021.

  • Dance of the Forty One

    Dance of the Forty One

    ★★★★½

    Mustaches have never been so hot.

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★★½

    If I ever question my decision not to have children, I'll just watch this film and easily remain steadfast.

  • Red Rocket

    Red Rocket

    ★★★★½

    Oh my gosh, Simon Rex was hilarious.

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

    Christmas Eve, third viewing (with my parents).
    Garfield is so dang amazing.

  • The Breakfast Club

    The Breakfast Club

    ★★★★½

    A little nostalgia during Sunday afternoon cleaning. It is a classic. It's still pretty good, except the stuff with the principal.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★½

    I enjoyed this much more on my second viewing. Dunst and Smit-McPhee really steal the show for me. I'm still not sure Cumberbatch was the right choice to play Phil.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

    Glad I got to see it before spoilers spill out from everyone everywhere. It was really fun to be in a full movie theater while people gasped, clapped, and otherwise expressed joy. That part gets a million stars, the actual movie gets 4 stars, and that averages out to 4.5.

  • The Hand of God

    The Hand of God

    ★★★★½

    The perfect mix of heartwarming and bizarre.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★★½

    I get really tired of people judging the value of this film in comparison to the 1961 film. It is a musical, which means it was written to be performed over and over by different people in different ways for as long as others enjoy it. And I really enjoyed this version! 

    DeBose was on FIRE and I will be incredibly upset if she isn't nominated for an Oscar (and really she should win).

    Zegler and Elgort have voices of…