Lorenzo has logged 193 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
To Joy

To Joy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crisis

Crisis

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
04
I Am Joaquin

I Am Joaquin

1969
×
Edit this entry  
01
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
Edit this entry  
30
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
Edit this entry  
30
Kunįkága Remembers Red Banks, Kunįkága Remembers the Welcome Song

Kunįkága Remembers Red Banks, Kunįkága Remembers the Welcome Song

2014
×
Edit this entry  
30
Wawa

Wawa

2014
×
Edit this entry  
30
Jáaji Approx.

Jáaji Approx.

2015
×
Edit this entry  
29
Here Is Your Life

Here Is Your Life

1966
×
Edit this entry  
29
Letter from Siberia

Letter from Siberia

1957
×
Edit this entry  
28
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
Edit this entry  
27
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Look Then Below

Look Then Below

2019
×
Edit this entry  
21
Sun Dog

Sun Dog

2020
×
Edit this entry  
21
The End of Suffering (A Proposal)

The End of Suffering (A Proposal)

2020
×
Edit this entry  
20
The Eyeslicer Halloween Special

The Eyeslicer Halloween Special

2018
×
Edit this entry  
20
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shadows

Shadows

1959
×
Edit this entry  
08
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
Read the review Edit this entry  
01
Moonbird

Moonbird

1959
×
Edit this entry  
01
The Crazies

The Crazies

1973
×
Edit this entry  
01
100 Boyfriends Mixtape (The Demo)

100 Boyfriends Mixtape (The Demo)

2016
×
Edit this entry  
01
In Nomine Patris

In Nomine Patris

2019
×
Edit this entry