Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Onward

Onward

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
John & Yoko: Above Us Only Sky

John & Yoko: Above Us Only Sky

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Transnistria

Transnistria

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Atlantics

Atlantics

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Traitor

The Traitor

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
On a Magical Night

On a Magical Night

2019
×
★½
Read the review Edit this entry