• The Green Knight

    ★½

  • In the Heights

  • Godzilla vs. Kong

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Happiest Season

    ★½

  • Mank

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • Another Round

    ★½

  • One Night in Miami...

    ½

  • Shiva Baby

    ½

  • The Trip to Greece

    ★★★

  • Minari

    ★½

  • Little Women

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★½

  • Murder Mystery

    ★★

  • Non-Fiction

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★

  • Under the Silver Lake

    ★½

  • A Quiet Place

  • Game Night

    ★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★½

  • Molly's Game

    ★★

  • Logan Lucky

    ★★½

  • Hell or High Water

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Things to Come

    ★★★

  • Spectre

    ★½

  • An Inspector Calls

    ★★½

  • Steve Jobs

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • Les Misérables

  • Skyfall

    ★★½

  • Fast Five

    ★★

  • The Social Network

    ★★½

  • Emma

    ★★★

  • I Am Love

    ★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★★½

  • Mamma Mia!

    ★★★★

  • Summer Hours

    ★★★★

  • In Bruges

    ★★★★½

  • Charlie Wilson's War

  • Atonement

    ★★½

  • Michael Clayton

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★

  • Casino Royale

    ★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★½

  • Pride & Prejudice

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★

  • Love Actually

  • Intolerable Cruelty

    ★★★

  • Veronica Guerin

    ★½

  • Agent of Influence

    ★★★★

  • Demonlover

    ★★½

  • Ocean's Eleven

    ★½

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Legally Blonde

    ★★

  • Memento

    ★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★½

  • The Talented Mr. Ripley

    ★½

  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

    ½

  • Shakespeare in Love

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • Air Force One

    ★★

  • L.A. Confidential

  • Austin Powers: International Man of Mystery

    ½