• Eternals

    ★★★★

  • Halloween Kills

    ★½

  • Dune

    ★★★★★

  • He's All That

  • Free Guy

    ★★

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Fear Street: 1666

    ★★★½

  • Pig

    ★★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Loki

    ★★★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★½

  • Palmer

    ★★½

  • The Kid Detective

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Spree

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Guy Who Didn't Like Musicals

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Searching

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • La La Land

    ★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★½

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • Creep

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • This Is the End

    ★★★

  • Kill Your Darlings

    ★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • The Proposal

    ★★★½

  • Superbad

    ★★★½

  • Ratatouille

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★