Industria has logged 304 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
06
PeePee

PeePee

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
PeePee

PeePee

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
PeePee

PeePee

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Lo

Lo

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Black Night

Black Night

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Natural Enemies

Natural Enemies

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Black Santa's Revenge

Black Santa's Revenge

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Conspirators of Pleasure

Conspirators of Pleasure

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Death King

The Death King

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Marquis de Sade’s Prosperities of Vice

Marquis de Sade’s Prosperities of Vice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Pink Phink

The Pink Phink

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dillinger Is Dead

Dillinger Is Dead

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Black Santa's Revenge

Black Santa's Revenge

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ex Drummer

Ex Drummer

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Beast

The Beast

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Angels' Melancholia

The Angels' Melancholia

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Wolf

Wolf

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jaws of the Shark

Jaws of the Shark

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zone

Zone

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Dead Man 2: Return of the Dead Man

The Dead Man 2: Return of the Dead Man

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dolphin Lover

Dolphin Lover

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Roar

Roar

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Whore

Whore

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Revisiting Melancholie der Engel

Revisiting Melancholie der Engel

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Dislocation of Amber

The Dislocation of Amber

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Æon Flux

Æon Flux

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★★
Edit this entry