Indy58 has logged 230 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Santa Who?

Santa Who?

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Eagle

Night of the Eagle

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fractured

Fractured

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sextuplets

Sextuplets

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wolves at the Door

Wolves at the Door

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mistletoe Over Manhattan

Mistletoe Over Manhattan

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gangster Land

Gangster Land

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Has Anybody Seen My Gal?

Has Anybody Seen My Gal?

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eli

Eli

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Grudge 2

The Grudge 2

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Level Sixteen

Level Sixteen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Return of Dracula

The Return of Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain Kronos: Vampire Hunter

Captain Kronos: Vampire Hunter

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
End of Days

End of Days

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bushwick

Bushwick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Monster

The Monster

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Within

Within

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Acts of Vengeance

Acts of Vengeance

2017
×
★★
Read the review Edit this entry