gabrielle has logged 42 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scarlet Diva

Scarlet Diva

2000
×
Edit this entry  
29
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scissors

Scissors

1991
×
Edit this entry  
26
Prey

Prey

1977
×
Edit this entry  
25
Intimate Stranger

Intimate Stranger

1991
×
Edit this entry  
25
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
Edit this entry  
25
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Go-Go's

The Go-Go's

2020
×
Edit this entry  
24
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Diabolique

Diabolique

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
22
White Material

White Material

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Body of Evidence

Body of Evidence

1993
×
Edit this entry  
21
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★
Edit this entry  
20
One Deadly Summer

One Deadly Summer

1983
×
Edit this entry  
19
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
Edit this entry  
15
Henry & June

Henry & June

1990
×
Read the review Edit this entry  
15
Phantom

Phantom

1975
×
Edit this entry  
15
Everything Visible Is Empty

Everything Visible Is Empty

1975
×
Edit this entry  
15
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Puberty Blues

Puberty Blues

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ishtar

Ishtar

1987
×
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nashville

Nashville

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
Blue Crush

Blue Crush

2002
×
Read the review Edit this entry  
07
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
Edit this entry  
06
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
Edit this entry  
06
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
Manuel on the Island of Wonders

Manuel on the Island of Wonders

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bitter Honey

Bitter Honey

2016
×
Edit this entry  
03
The Master of Shiatsu

The Master of Shiatsu

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★
Edit this entry  
02
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
Edit this entry