gabrielle has logged 65 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Entre Nous

Entre Nous

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Driver

The Driver

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black to Techno

Black to Techno

2019
×
Edit this entry  
28
The Village

The Village

2004
×
Read the review Edit this entry  
27
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
Edit this entry  
27
Emotion

Emotion

1966
×
Edit this entry  
26
Céline

Céline

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Strange Days

Strange Days

1995
×
Edit this entry  
25
Twice a Woman

Twice a Woman

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Slut

Slut

2014
×
★½
Edit this entry  
23
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
David

David

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Thin Watermelon

Thin Watermelon

×
★★★★★
Edit this entry  
22
Thin Watermelon

Thin Watermelon

×
Edit this entry  
22
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
Read the review Edit this entry  
22
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
Read the review Edit this entry  
19
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
Edit this entry  
19
Crash

Crash

1996
×
★★★
Edit this entry  
18
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1942
×
Edit this entry  
16
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Salt of the Earth

Salt of the Earth

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Girls at the Carnival

Girls at the Carnival

1998
×
Edit this entry  
15
Ghost

Ghost

1984
×
Edit this entry  
15
Trypps #7 (Badlands)

Trypps #7 (Badlands)

2010
×
Edit this entry  
15
Roswell

Roswell

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
Read the review Edit this entry  
13
Witness

Witness

1985
×
★★
Edit this entry  
13
The Fury

The Fury

1978
×
★★★½
Edit this entry  
12
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
Edit this entry  
12
I Never Promised You a Rose Garden

I Never Promised You a Rose Garden

1977
×
Read the review Edit this entry  
11
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★
Edit this entry  
11
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
Edit this entry  
11
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Read the review Edit this entry  
10
The Tenant

The Tenant

1976
×
★½
Edit this entry  
10
Psychedelic Death Vomit

Psychedelic Death Vomit

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Possessor

Possessor

2020
×
Read prior review Edit this entry  
09
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
Edit this entry  
09
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
Read the review Edit this entry  
08
A Dying Culture

A Dying Culture

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Olivia

Olivia

1951
×
★★★½
Edit this entry