gracie has logged 143 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★½
Edit this entry  
22
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Edit this entry  
17
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Lolita

Lolita

1962
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry