Iris has logged 37 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Eva's Man

Eva's Man

1976
×
Read the review Edit this entry  
13
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
Read the review Edit this entry  
13
The Bread and Alley

The Bread and Alley

1970
×
Read the review Edit this entry  
13
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
Read the review Edit this entry  
13
So Can I

So Can I

1975
×
Read the review Edit this entry  
13
Recess

Recess

1972
×
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Your Name.

Your Name.

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Antiporno

Antiporno

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Banana Fish

Banana Fish

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Given

Given

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Horimiya

Horimiya

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Secretary

Secretary

2002
×
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
The Making of: Mulholland Drive

The Making of: Mulholland Drive

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monster

Monster

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
19
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry