• Whiplash

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

  • Her

  • Queen

  • Dallas Buyers Club

  • Begin Again

    ★★★

  • The Lunchbox

    ★★★½

  • Kai Po Che!

  • Before Midnight

  • Barfi!

  • Frances Ha

  • It's Such a Beautiful Day

  • Museum Hours

    ★★★½

  • Gangs of Wasseypur - Part 1

  • Rockstar

  • Zindagi Na Milegi Dobara

  • Drive

  • Sidewalls

    ★★★★★

  • The Social Network

  • Black Swan

  • Inception

  • Shutter Island

  • My Name Is Khan

  • Blue Valentine

  • Jennifer's Body

  • Antichrist

    ★★★

  • Up

  • The Dark Knight

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    ★★★½

  • Jab We Met

  • Zodiac

  • The Prestige

  • The Departed

  • Planet Earth

  • Mean Girls

    ★★★

  • Monster

    ★★★★

  • The Making of: Mulholland Drive

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Before Sunset

  • Kill Bill: Vol. 1

  • Lost in Translation

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • Secretary

  • The Blue Planet

  • Band of Brothers

  • Spirited Away

  • Ghost World

  • Amélie

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • Fight Club

  • The Truman Show

  • Perfect Blue

  • Happy Together

    ★★★★

  • Neon Genesis Evangelion

  • Se7en

  • Fallen Angels

    ★★★½

  • Before Sunrise

  • Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

  • Chungking Express

    ★★★★

  • Schindler's List

  • The Silence of the Lambs

  • Twin Peaks

    ★★★★½

  • Heathers

  • Queen - Live at Wembley Stadium

  • We Will Rock You

  • Agatha and the Limitless Readings

    ★★★★

  • Cosmos: A Personal Voyage

  • Alien

  • Girlfriends