Lubby has logged 24 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Transformers

Transformers

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Necktie

Necktie

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Glass Note

The Glass Note

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Madea Goes to Jail

Madea Goes to Jail

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry