• Bicycle Thieves

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • My Darling Clementine

    ★★★★

  • My Name Is Julia Ross

    ★★★½

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Bambi

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★½

  • Stagecoach

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • Triumph of the Will

  • King Kong

    ★★★½

  • The Most Dangerous Game

    ★★★

  • Forbidden

    ★★★

  • Dracula

    ★★★½

  • A Cottage on Dartmoor

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

  • The Birth of a Nation

  • Gertie the Dinosaur

    ★★★

  • The Dancing Pig

    ★★★★

  • The Mysterious Box

    ★★★

  • A Trip to the Moon

  • How It Feels to Be Run Over

  • Partie d'écarté

    ★★½

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★

  • Transformation by Hats