Kenny has logged 448 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Interview

The Interview

2014
×
★½
Edit this entry  
22
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
Edit this entry  
21
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Edit this entry  
29
Locke

Locke

2013
×
Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A King in New York

A King in New York

1957
×
Edit this entry  
22
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
Edit this entry  
22
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
Edit this entry  
04
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
Edit this entry  
03
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Edit this entry  
25
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
Edit this entry  
16
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bird People

Bird People

2014
×
Edit this entry  
13
...And the Pursuit of Happiness

...And the Pursuit of Happiness

1986
×
Edit this entry  
12
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
Edit this entry  
11
Neighbors

Neighbors

2014
×
Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
Edit this entry  
05
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
Read prior review Edit this entry  
04
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★½
Edit this entry  
28
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
India Song

India Song

1975
×
★★½
Edit this entry  
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★
Edit this entry  
21
Twixt

Twixt

2011
×
★★½
Edit this entry  
20
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Center Jenny

Center Jenny

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★
Edit this entry  
13
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★½
Edit this entry  
09
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★
Edit this entry  
09
His Royal Slyness

His Royal Slyness

1920
×
★★★
Edit this entry  
07
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Edit this entry  
07
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★
Edit this entry  
05
Eddie Murphy Raw

Eddie Murphy Raw

1987
×
★★★
Edit this entry