• A California Christmas

    ★★★

  • The Prom

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★½

  • Mank

    ★★★★★

  • The Life Ahead

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Chemical Hearts

    ★★★½

  • The Kissing Booth 2

  • Summer of 85

    ★★★★★

  • Feel the Beat

    ★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★½

  • The Half of It

    ★★★★

  • Query

    ★★★★

  • The Incredible Theft of Celine's Beloved

    ★★★★★

  • Misbehaviour

    ★★★½

  • All the Bright Places

    ★★★½

  • Dry Wind

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Sylvie's Love

    ★★★★

  • Disclosure

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Miss Juneteenth

    ★★★★½

  • Uncle Frank

    ★★★

  • Miss Americana

    ★★★★

  • Cats

    ★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Bombshell

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Last Christmas

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★★★

  • Let It Snow

    ★½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Fractured

    ½

  • Tall Girl

    ★★

  • Harriet

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★★

  • Babenco: Tell Me When I Die

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★½

  • Joker

  • The Assistant

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Judy

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Falling Inn Love

    ★★

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Ready or Not

    ★★★★½

  • Turma da Mônica: Laços

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Ma

    ★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Invisible Life

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Kiko's Saints

    ★★★★

  • The Staggering Girl

    ★½

  • And Then We Danced

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★½