Henrique has logged 41 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Weekend

Weekend

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Luce

Luce

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fractured

Fractured

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry