Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★½
Edit this entry  
10
The Silence of the Hams

The Silence of the Hams

1994
×
½
Edit this entry  
03
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Home and the World

The Home and the World

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Thirst

Thirst

1949
×
★★★★
Edit this entry  
24
Il signor Diavolo

Il signor Diavolo

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
22
Baba Yaga: Terror of the Dark Forest

Baba Yaga: Terror of the Dark Forest

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
Edit this entry  
18
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Memories of a Boobs Flasher

Memories of a Boobs Flasher

2014
×
Edit this entry  
18
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★½
Edit this entry  
15
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
15
The Devil's Eye

The Devil's Eye

1960
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Edit this entry  
14
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
13
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Olla

Olla

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Edit this entry  
16
White Girl

White Girl

2016
×
★½
Edit this entry  
07
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Father Frost

Father Frost

1964
×
★★★½
Edit this entry  
05
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Legend of Suram Fortress

The Legend of Suram Fortress

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Liberté

Liberté

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Rose Island

Rose Island

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Isle

The Isle

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Who Saw Her Die?

Who Saw Her Die?

1972
×
★★★½
Edit this entry