Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jungle

Jungle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★
Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
07
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry