Amelia has written 33 reviews for films during 2019.

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    the film you can see that gives you an acid trip without the drugs, and the feels without a heart

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    hey! get your annihilation out of my ragnarok out of my avatar!

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    if chris evans attempts to kill me that’s on ME he caught ME slipping

  • Colossal

    Colossal

    ★★★

    It's a Russian roulette of emotions. which one will it be? yelling at the violent, abusive, manipulative jerk? rolling one's eyes at the protagonist's decision? begging Anne Hathaway to walk away from EVERYTHING?

    But one thing that I admire this film for is breaking the boundaries and juggling topics that need to be explored more in film; domestic violence, alcoholism, and the pride of men in society. While it may not hit all the marks in these topics, it's a huge improvement upon fields in which the industry lacks shedding light on.

    Overall, not what I expected, but weirdly refreshing.

  • The Nice Guys

    The Nice Guys

    ★★★★★

    modern day pulp fiction duo? tick.
    gosling and crowe? tick.
    heart racing fight scenes and a classic chase-an-object finale? tick.
    dream sequence with a talking killer bee? tick.

    what more could one ask for?

  • The Little Prince

    The Little Prince

    ★★★★½

    Absolutely stunning and so pure to its core. A knockout animated film that really hits hard with the Peter Pan message, but is a bit more manageable; to grow up, but to never forget. And after seeing this, it’ll be hard to forget it.

  • Dark Shadows

    Dark Shadows

    what a WASTE of two hours

  • Zombieland

    Zombieland

    ★★★

    was a bit disappointing considering its hype and sequel, but with an all-star cast and Bill Murray, it's hard not to love the gooey centre of this disaster comedy road-film.

  • Brittany Runs a Marathon

    Brittany Runs a Marathon

    ★★★

    Uplifting and promising, it falls just shy of breaking the rules on the similar film structure of ALL THE MESS happening before the climax. While it does follow the all-too-familiar beats of the slew of dramedies before it, it's hard not to smile at the great performances and light-hearted nature of this lifestyle YouTube challenge.
    I say all this but god, do I now want to just start running with a bunch of people and complete a marathon. Who's with me?

  • mother!

    mother!

    ★★½

    For the first time in ever, J-Law's acting made me very uncomfy.

  • Stagecoach

    Stagecoach

    ★★★½

    Bold and the Beautiful on wheels.

  • Raw

    Raw

    ★★★

    we LOVE solid sisterly relationships, no matter what they bond over.