• You've Got Mail

    You've Got Mail

    ★★★★

    It’s the Ellen DeGeneres X Woody fanfic we didn’t want, but it was the one we needed.

  • About Time

    About Time

    ★★★★

    Solid. Solid. Solid romantic comedy.
    Does it play on all the heartstrings? Yes. Are Gleeson and McAdams adorable? Yes. Did I cry? Yes. Do I want Bill Nighy to be my dad? Yes. Does it make me want to stop and appreciate every little thing life has to offer? Yes.
    Wholesome is the word the comes in mind when I think of this film, and if I had Tim's power, I would go back just to rewatch all the wonder and magic again with fresh eyes.

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★★

    Watching this film for a second time is like watching another film. The first watch, I was following Caleb. The second, I was following Nathan. This film is an experience, and this second viewing is proof.

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★½

    Cuteness overload. Ryan and Crystal just bounce off each other so naturally, it's hard to believe that I'm watching a movie! It's the convenience of Serendipity meeting the homely relationships of Notting Hill, which makes the romance feel like something from a John Green novel; it creeps up on you slowly, then all at once.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★★

    If it wasn't for the charming characters, brilliant choreography and catchy soundtrack, this would be a Romeo and Juliet adaptation that I wish I hadn't seen.

  • Chicago

    Chicago

    ★★★★½

    Amazing.

    That's it. That's the review.

  • Imitation of Life

    Imitation of Life

    ★★★½

    Not a masterpiece, but a gleeful insight into late 50s social culture and a deep look into the relationships between the rich and the poor, the daughter and the mother, and the men in women's lives.

  • Okja

    Okja

    ★★★½

    Blatant and sad, it's a message that needed to be said. It's a shame that its side characters and villains were a bit elusively-intentioned and whacky. I wouldn't rewatch it, but if I needed to feel guilty after pigging out at a buffet (mind the pun), this would be the movie I'd watch and sob to immediately afterwards.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    One star for the dog. One star for the end scene. Half a star for Robbie (would've been a full one if she was in it more than the poster suggests she was).
    Is it overhyped because of a shiny director's credit? Yes, yes it is. I came into this film without knowing anything about it, other than it having an all-star cast and Tarantino being behind the wheel. I came out feeling underwhelmed and disappointed.
    I can appreciate the…

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    Laughing. Crying. Whatever it was, there was always tears running down my cheeks with this pure, wholesome movie that really proves that children's films can be enjoyed by anyone and all ages.
    The characters were each fleshed out, the world felt complete, and all loose ends were tied up. What more can you want?

  • Sin City

    Sin City

    ★★★★

    Weird, but I actually really enjoyed this movie. Perhaps it was the twisting and intertwining short stories, or the (annoyingly) unkillable and charismatic leads, or even the gore (rest in peace young n creepy Hannibal Lecter). While I'm not typically a fan of enormous amounts of skin, this I feel had the balance right as the girls were empowered and feared as women and not just used as sex toys primarily. Also, can we just talk about the amazing lighting…

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★½

    All I can say is this: my brain hurt so much after watching this. I don't know whether there was too much genius to unpack or too much confusion to come to terms with, I will never know.