Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★
Edit this entry  
28
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Limbo

Limbo

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Edit this entry  
19
Alice

Alice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crash

Crash

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Who Do I Gotta Kill?

Who Do I Gotta Kill?

1994
×
Read the review Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Winslow Boy

The Winslow Boy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sully

Sully

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An Open Secret

An Open Secret

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
War Horse

War Horse

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★
Edit this entry  
23
Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Box

The Box

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★½
Edit this entry  
02
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry