• Little Shop of Horrors

    ★★★★½

  • ¡Three Amigos!

    ★★

  • The Mosquito Coast

    ★★★★

  • The Fly

    ★★★½

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★

  • Psycho III

    ★★

  • Clue

    ★★½

  • Kiss of the Spider Woman

    ★★★★

  • Friday the 13th: A New Beginning

    ★½

  • Into the Night

    ★★★★

  • Lost in America

    ★★★

  • The New Kids

    ★★★

  • The Cotton Club

    ★★★★

  • Dune

    ★★★

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★★

  • Psycho II

    ★★★

  • Local Hero

    ★★★★★

  • The Dark Crystal

    ★★★★★

  • The Last Unicorn

    ★★★

  • Reds

    ★★★★

  • Ragtime

    ★★★

  • Blow Out

    ★★★½

  • The Decline of Western Civilization

    ★★★★★

  • Friday the 13th Part 2

  • Scanners

    ★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • 10

    ★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Superman

    ★★★★

  • Murder by Death

    ★★★

  • 1900

  • Wrong Move

    ★★★★½

  • Black Christmas

    ★★

  • Don't Look Now

    ★★★½

  • F for Fake

    ★★★★★

  • Thriller: A Cruel Picture

    ★★

  • Don't Torture a Duckling

  • Dirty Harry

    ★★

  • Brewster McCloud

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Witchfinder General

    ★★★★★

  • Frankenstein Created Woman

    ★★★★

  • The Wild World of Batwoman

    ½

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

    ★★½

  • Judex

    ★★★★★

  • The Raven

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

  • Return of the Fly

    ★★★★

  • Big Deal on Madonna Street

    ★★½

  • The Trouble with Harry

    ★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★

  • The African Queen

    ★★★★★

  • The Gunfighter

    ★★★★

  • Gaslight

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • Freaks

    ★★★★