• Matewan

    Matewan

    ★★★★

    Being a fan of Lonestar and Eight Men Out, I was intrigued by a period film called, Matewan.  It’s falls the events leading up to the Battle of Matewan. Where the town fights of thugs hired by the coal company they worked for.  Chris Cooper (first role), is a Union man, sent in to unionize the works.  The company brings in corporate thugs to bully and minorities to have them work in the mines. When the minority joins the strikers…

  • Alice

    Alice

    ★★★★★

    Do not watch while eating or high.  Nightmare fuel at its best. Incredible work.

  • Crash

    Crash

    ★★★

    Sex and car crashes.  Only a Croenberg can make a film like this and have it be entertaining.

  • Who Do I Gotta Kill?

    Who Do I Gotta Kill?

    I am only putting this review here because I’ve only been able to watch 20 minutes of this film.  I don’t understand how anyone said yes go this script. Steve Buscemi and Sandra Bullock in the first 15 minutes and I assume that is all of their fine cameos. I can’t imagine the film improves after the 20 minutes. I’ll give it one star though, it’s deserves to be riffed.

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

  • Dracula

    Dracula

    ★★★★

    Gary Oldman and Keanu Reeves. Two forced to reckonded with.

  • Hardcore Henry

    Hardcore Henry

    ★★

    It wasn't an nauseating as I thought it would be for me.  I felt like playing a video game. Like Call of Duty actually.  Wait a minute, I think that's why I don't like it.  I mean, did Russia just make a movie video game instant of a movie based on one?!  Well, that's actually creative.  Okay, I like it.  Oh, and it's very brutal and violent.  And has Queen's Don't Stop Me Now. And I dare you not to sing that along anywhere.

  • The Last Unicorn

    The Last Unicorn

    ★★★

    Out of all the 80's films this one was under my radar.  That's to a friend  finally sitting me down and focusing on this movie.  It's a little Lord of the Rings, tiny bit Ridley Scott's Legend, and partly The Dark Crystal.  Just moments of America's songs, and jokes out of context.  Overall I enjoy fantasy films and anything of the 80's. So quick, someone send me some coke...Coca-Cola. That's what I meant.

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★★½

    If I had watched this last year. It would have been in my top 10.  Never experienced a film like Tom Ford's before.  It's easy to say he's style is like David Lynch's but not as devilishly cryptic as anything he's ever done.  But it does the job.  The story is a bit over exaggerated, and some characters are over acted.  But then again it's in a fictional world.  Still, its hauntingly tragic to say the least. 

  • War Dogs

    War Dogs

    ★★★

    Actually liked it more then I thought.  It was marketed wrong. It wasn't a laugh out loud comedy.  It was a tragic story of betrayal.  It's about trust in a friend, only to be a charade.

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

    The fued that sparked a war! These ladies are despicable sisters who despise each other.  Betty Davis, is brilliantly terrifying and Joan Crawford, makes you feel so much pity for her, you can help but want to help her yourself.  The gorgeous B&W fits the mood and atmosphere perfectly here.

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Okay, after second viewing of this film, I am really trying to find a reason not to give it 5 stars.  But I think the half is for the gore.  It kinda takes me out of the film.  If the vomit scene was the only bit of extreme gore that would have been fine.  The bursts, and gushes of blood takes me out of the compelling story.  It really is shot beautifully.  The acting is enjoyable.  Hamming it up perfectly.…