Jacob kizer has logged 227 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crash

Crash

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Nobody's Fool

Nobody's Fool

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry