Jackson has logged 69 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kings Row

Kings Row

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Edit this entry  
28
Crash

Crash

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Life Itself

Life Itself

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★
Edit this entry  
19
Andre the Giant

Andre the Giant

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Billionaire Boys Club

Billionaire Boys Club

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Border

Border

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dear Dictator

Dear Dictator

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
08
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry