Jackson has logged 92 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gloria

Gloria

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Last Days

The Last Days

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Torture Money

Torture Money

1937
×
★★½
Edit this entry  
29
The Public Pays

The Public Pays

1936
×
★★½
Edit this entry  
29
Crisis: Behind a Presidential Commitment

Crisis: Behind a Presidential Commitment

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
You Cannot Kill David Arquette

You Cannot Kill David Arquette

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Legally Blonde: The Musical

Legally Blonde: The Musical

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★½
Edit this entry  
26
Barrymore

Barrymore

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★
Edit this entry  
25
The Organizer

The Organizer

1963
×
★★★
Edit this entry  
25
Candy

Candy

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil

The Devil

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
Newsies

Newsies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sarah and Son

Sarah and Son

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Fury

Black Fury

1935
×
★★★½
Edit this entry  
24
Private Worlds

Private Worlds

1935
×
★★½
Edit this entry  
24
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Four Feathers

The Four Feathers

1929
×
★★★½
Edit this entry  
22
Moulin Rouge

Moulin Rouge

1928
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Kiss

The Kiss

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Man, What Now?

Little Man, What Now?

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Penelope

Penelope

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bachelor Party

The Bachelor Party

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Iron Mask

The Iron Mask

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Virginian

The Virginian

1929
×
★★½
Edit this entry  
19
If It's Tuesday, This Must Be Belgium

If It's Tuesday, This Must Be Belgium

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Declaration of Independence

The Declaration of Independence

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Grandad of Races

Grandad of Races

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Why Korea?

Why Korea?

1950
×
Read the review Edit this entry  
16
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
This Tiny World

This Tiny World

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★
Edit this entry  
16
The Blood of Yingzhou District

The Blood of Yingzhou District

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★½
Edit this entry  
14
Perfect Strangers

Perfect Strangers

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★
Edit this entry