Jack has logged 276 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blame It on Rio

Blame It on Rio

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
★★★★
Edit this entry  
04
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
GetEven

GetEven

1993
×
★★★½
Edit this entry  
01
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
TC 2000

TC 2000

1993
×
★★½
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
21
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stallone: Frank, That Is

Stallone: Frank, That Is

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry