jack has logged 319 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★
Edit this entry  
31
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
30
Office Space

Office Space

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aileen: Life and Death of a Serial Killer

Aileen: Life and Death of a Serial Killer

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Lights Out

Lights Out

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Eastern Boys

Eastern Boys

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★★
Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spooky Buddies

Spooky Buddies

2011
×
½
Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cujo

Cujo

1983
×
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
You're Next

You're Next

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
Read the review Edit this entry  
16
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★
Edit this entry