Jackson has logged 124 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Help

The Help

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Family Guy Presents: Blue Harvest

Family Guy Presents: Blue Harvest

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Newsies

Newsies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Justice League Dark: Apokolips War

Justice League Dark: Apokolips War

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Read the review Edit this entry  
28
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Invictus

Invictus

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Croods

The Croods

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Still Believe

I Still Believe

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Super 8

Super 8

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Leroy & Stitch

Leroy & Stitch

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jeff Dunham: Arguing with Myself

Jeff Dunham: Arguing with Myself

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Skyline

Skyline

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mulan II

Mulan II

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry